zegarek męski

Zegarek automatyczny, a kwarcowy – jaka jest różnica

     Decydując się na zakup zegarka na rękę, stajemy przed wyborem nie tylko wyglądu, ale też rodzaju mechanizmu odpowiadającego za działanie czasomierza. Producenci zegarków oferują nam urządzenia napędzane mechanizmami kwarcowymi, automatycznymi, kinetycznymi, solarnymi, czy też mechanicznymi z naciągiem ręcznym. Który z nich wybrać? Niestety nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każde z tych rozwiązań ma zarówno wady, jak i zalety. Najpopularniejsze są zegarki kwarcowe i automatyczne i to na nich skupimy swoją uwagę.

Podstawowe różnice mechanizmów

     Zegarek automatyczny napędzany jest ruchem nadgarstka właściciela poprzez naciąganie sprężyny napędowej, która odpowiada za ruch wskazówek zegara. Niektóre zegarki automatyczne mogą być napędzane również przy użyciu koronki lub specjalnego wahnika (rotora). Natomiast mechanizmy zegarków kwarcowych zasilane są baterią, którą należy wymieniać co jakiś czas. Zegarki kwarcowe są zdecydowanie dużo tańsze od tych z mechanizmem automatycznym.

Zalety i wady zegarków z mechanizmem automatyczny

     Największą zaletą zegarków automatycznych jest przede wszystkim prestiż i to jest najczęstszy powód kupna takiego czasomierza. Ogromną zaletą jest też wygląd, gdyż takie zegarki najczęściej posiadają szklany dekiel z jednej lub dwóch stron, co pozwala na podziwianie pracy mechanizmu. Praca wskazówki odmierzającej sekundy również działa nieco inaczej niż w innych zegarkach. Nie przeskakuje ona z sekundy na sekundę, ale płynie po tarczy stałym tempem.

     Wśród wad, na pewno można wymienić mniejszą dokładność odmierzania czasu. Zegarki automatyczne spieszą się lub spóźniają. Nawet te najdroższe modele mogą nie być tak dokładne jak standardowe zegarki kwarcowe. Wynika to z faktu integracji z ruchem nadgarstka właściciela lub częstotliwości jego nakręcania. W przypadku odłożenia go na półkę po prostu przestanie działać. Zapobiec temu może rotomat, czyli specjalne urządzenie, które porusza zegarkiem imitując ruch ręki. Jednak zakup rotomatu wiąże się z kolejnym wydatkiem i to często niemałym. O zegarek z mechanizmem automatycznym trzeba też dbać, co jakiś czas zrobić mu przegląd i wymienić smar.

Zalety i wady zegarków kwarcowych

     Zegarki kwarcowe są zdecydowanie dokładniejsze. Nie trzeba ich nakręcać, czy też nosić, aby zachowały dokładność i ciągłość działania. Istnieją modele, które potrafią odmierzać czas z dokładnością zegara atomowego. Są one też o wiele tańsze od swoich automatycznych kuzynów.

     Niestety na tym zalety się kończą, bo taki mechanizm ma również wiele wad. Najistotniejszą z nich jest okresowa wymiana baterii, za którą trzeba zapłacić. Niektóre modele nie umożliwiają wymiany baterii w domowych warunkach i wymagają specjalistycznych narzędzi, więc nie obejdzie się bez wizyty u zegarmistrza. Są oczywiście rozwiązania, które mogą wydłużyć czas pracy baterii np. ładowanie za pomocą światła słonecznego. Kolejną wadą może być to, że zegarki nie dają możliwości obserwowania pracy mechanizmu. Owszem istnieją też ładne modele, ale na pewno nie tak imponujące estetycznie jak w przypadku zegarków automatycznych.

Który lepszy?

     Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Zegarek kwarcowy bardziej sprawdzi się na co dzień, jest dokładniejszy i mniej zawodny. Zegarek automatyczny bardziej przypadnie do gustu tradycjonalistom lub jako element garderoby na spotkaniu biznesowym.